VBeskydech.cz

GPS: 49°32'46,278"N,18°26'58,046"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Krásná

Oblíbené odkazy

Mezinárodní den muzeí 2014


čtvrtek 15.5.2014, Moravskoslezské Beskydy
Mezinárodní den muzeí 2014
Téma pro Mezinárodní den muzeí pro rok 2014 zní: “Museum collections make connections” tedy “Muzea tvoří sbírky a lidé”.

ICOM chce upozornit na proměnu tradičního vnímání muzeí. Muzea dnes používají nové
metody při své činnosti. Stojíme tváří v tvář změnám, které nás nutí hledat nové pohledy na
tradiční mandát muzeí a galerií, hledat nové cesty jak zapojit návštěvníky a zpřístupnit jim
sbírky. Muzea jsou důležitým vypravěčem příběhů naší společné historie a kulturního
dědictví. Tím že umožňují návštěvníkovi kontakt se sbírkami, významným způsobem
přispívají k rozvoji společnosti.

AKCE konané k této příležitosti: http://vbeskydech.cz/akce-seznam/specialni-prohlidky-den ...

MUZEA V BESKYDECH http://vbeskydech.cz/seznam/muzea-skanzeny-172?nav=3, které můžete navštívit

GALERIE V BESKYDECH http://vbeskydech.cz/seznam/galerie-86?nav=3

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Od Ameriky po Ocenánii, přes Evropu, Asii a Afriku, je Mezinárodní den muzeí každoročně významnou událostí ve světě muzeí. Tento den představují zúčastněná muzea témata a otázky týkající se všech kulturních institucí. Mezinárodní den muzeí je zároveň jedinečnou příležitostí pro muzejní pracovníky setkávat se s návštěvníky. V rámci celé společnosti jsou muzea instituce, které slouží jejímu rozvoji.
Mezinárodní den muzeí se již tradičně slaví kolem 18. května. Akce mohou probíhat v rámci jednoho dne, víkendu nebo celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla « Muzeum jako významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy ».
V České republice je oslava Mezinárodního dne muzeí tradičně spjatá s pořádáním Festivalu muzejních nocí a vyhlašováním ceny Gloria musaealis, v rámci níž Český výbor ICOM uděluje zvláštní cenu. První muzejní noc proběhla 5. června 2004 zároveň v Praze a v Brně. V Praze muzejní noc organizovalo Národní muzeum ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií a návštěvníci měli možnost navštívit 19 muzeí a galerií. Ve stejný večer muzejní noc pořádala Moravská galerie v Brně. Úspěch akce inspiroval další instituce. Od té doby se muzejní noci u nás pořádají pravidelně a účastní se jich stovky muzeí a statisíce návštěvníků.

zdroj http://network.icom.museum/icom-czech/muzea/mezinarodni-den-muzei/Zdroj informací: http://network.icom.museum/icom-czech/muzea/me ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2019 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.1.8
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace