VBeskydech.cz

GPS: 49°32'46,278"N,18°26'58,046"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Krásná

Oblíbené odkazy

Co se děje v Beskydech


čtvrtek 20.8.2015, Moravskoslezské Beskydy

Co se děje v Beskydech
 
Co se děje v Beskydech

Vtip, nadsázku, ale hlavně podněty k zamyšlení přináší série komiksů s názvem Co se děje v Beskydech. Šestnáct kreslených vtipů originálním způsobem informuje o tom, co v současnosti pálí beskydskou přírodu. Nezdráhá se přitom občas parodovat ani samotné ochranáře.

„Nebereme se smrtelně vážně a rozhodně si nemyslíme, že by ochrana přírody byla tím nejdůležitějším v životě každého z nás. Navenek to tak ale často nevypadá. Je to tak i proto, že ochrana přírody informovat neumí, navíc o ní mezi lidmi koluje řada zažitých mýtů,“ říká Vojtěch Bajer z ČSOP Salamandr, který stojí za tvorbou této série. Informace, které se běžně k lidem o přírodě a její ochraně dostávají, mají často nevhodnou strukturu a doposud stále běžně obsahují vědecké názvy. Pro laiky jsou tak velmi těžce srozumitelné. „Téměř nikoho nebaví číst dlouhé, odborné články. Naopak tři okénka s kresleným příběhem snadno objasní každému, proč například medvědi či vlci nemají v Beskydech dostatečnou volnost pohybu,“ doplňuje Petr Konupka, který se v Salamandru zabývá monitoringem velkých šelem.

Komiksy zaujmou už svými názvy – Příliš světlá tma, Mrtvé zahrady či Nelegální zalesňování. Snaží se sdělit, že problémy, které jsou s ochranou beskydské přírody spjaty, nejsou na rozdíl od obrázků samotných černobílé. Dotýkají se navíc jak místních obyvatel, tak i návštěvníků.

O úspěchu tohoto nového způsobu sdělení svědčí zájem obcí, které je publikují ve svých zpravodajích. Celou sérii v podobě velkoformátových posterů ČSOP Salamandr rovněž zapůjčuje pro účely výstav. Tištěná publikace je zdarma k rozebrání ve většině beskydských informačních center. V elektronické verzi je také dostupná na webových stránkách Salamandr.info a Valašská krajina.cz.

KONTAKT: IIng. Petr Konupka, +420 777 810 994, petr.konupka@salamandr.info


Projekt Velké šelmy a veřejnost vznikl za podpory Nadačního Fondu Hyundai

a Nadace Open Society Fund Praha.Zdroj informací: http://salamandr.info/tiskove-zpravy/tiskova-z ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2019 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.1.7.1
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace