VBeskydech.cz

Kurz energetické medicíny podle Donny Eden
Nadmořská výška: 275 m n. m.
GPS: 49°47'16,945"N,18°35'21,790"E
Oblast: Slezské Beskydy
Obec: Chotěbuz
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 558 761 211
Mobil: +420 721 193 517
Web: http://www.archeoparkchotebuz.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
5 km severně od města Český Těšín

Vlak:
vlaková stanice Chotěbuz (1 km)


Oblíbené odkazy

Archeopark bude v roce 2014 z důvodu dostavby areálu UZAVŘEN


čtvrtek 20.2.2014, Archeopark Chotěbuz - Podobora (NKP)
Archeopark bude v roce 2014 z důvodu dostavby areálu UZAVŘEN
Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře bude v roce 2014, a pravděpodobně i v sezoně 2015, z důvodu dostavby areálu UZAVŘEN!

Dotace pomůže dostavět Archeopark

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře se díky zisku dotace konečně dočká dostavby a jeho návštěvníci i zaměstnanci solidního zázemí. To zatím kvůli režimu zkušebního provozu, zahájeném v roce 2008, citelně chybělo. Moravskoslezskému kraji se s projektem dostavby Archeoparku pro Muzeum Těšínska podařilo uspět mezi 22 uchazeči. Deset z nich si rozdělí 129 milionů korun, z toho přibližně 30 je určeno právě pro Archeopark. Prostředky byly přiznány z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko určeného na výletní cíle. Moravskoslezský kraj spolufinancuje náklady na výstavbu 15 % ze svého rozpočtu.

Téměř přesně po šesti letech od doby, kdy Muzeum Těšínska do areálu repliky původního slovanského hradiště pozvalo v listopadu 2007 první novináře a návštěvníky, může veřejnosti oznámit další dobrou zprávu. Archeopark, který se v průběhu šesti letních sezon stal známou turistickou atrakcí, nabídne po dokončení investice daleko víc než jen zajímavou exkurzi do dávné historie.

Moravskoslezský kraj také (mimo dotaci) hradí nutný archeologický výzkum, který každému zastavění plochy v této oblasti musí předcházet. Léta jej provádí Archeologický ústav Akademie věd Brno. Kromě výstavby nového moderního objektu pod akropolí vzniknou přímo na ní z dotačních prostředků další dvě repliky slovanských staveb. Přibude také železářská pec a kultovní objekt, ty uhradí Muzeum Těšínska.

„Archeologický průzkum a stavební práce jsou plánovány na příští sezonu, tedy rok 2014. Areál bude po tu dobu muset být samozřejmě uzavřen. Ovšem věříme, že po ukončení stavebních prací a kolaudaci přitáhne nejen návštěvníky, kteří už nás dobře znají, ale také mnoho dalších, kteří k nám zatím nedorazili. Počítáme také s mnohem vyšší návštěvností z Polska a ze Slovenska,“ komentuje změny, které investice přinese do provozu této pobočky Muzea Těšínska její ředitel Zbyšek Ondřeka.

Výrazným kladem a novinkou bude například bezbariérovost. Nutnost vyšplhat 102 příkrých schodů od vstupu až na akropoli, na níž se Archeopark rozkládá, zatím u některých zájemců jejich návštěvu dosud doslova vylučovala. Dalším nesporným benefitem budou komfortní toalety, které tu dřív úplně chyběly.

Místo provizorního dřevěného domku, který za můstkem přes potůček sloužil jako přístřeší pro průvodce, sociální zázemí, sklad a pokladna, tu vyroste architektonicky zajímavě pojatá budova s několika účelově vymezenými podlažími. Přestože má moderní design, do okolní zeleně a především kopcovitého terénu dobře zapadne díky použití přírodních materiálů, jimž dominuje kámen, dřevo a sklo.

V přízemí návštěvníci samozřejmě najdou recepci a zmíněná sociální zařízení. Součástí objektu by měla být archeologická a přírodovědná expozice, keramická dílna, chodby ozdobí vitríny s exponáty. Veřejnosti bude k dispozici také vyhlídková terasa, multifunkční sál určený pro pořádání proměnných výstav či výuku.

Na střechu budovy bude ústit výtah, což umožní dostat se bezbariérově až na akropoli. Místo by tu měla najít také malá astronomická observatoř a meteorologická stanice. A propojení s přírodou by mohlo zajistit osázení části střechy rostlinami, které tu dříve pěstovali a využívali naši předkové.

Přiložený obrazový materiál pochází z architektonické studie společnosti Atelier 38 z Ostravy, která je autorem návrhu.Zdroj informací: http://www.muzeumtesinska.cz/archeopark/
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2019 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.1.7.1
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace