VBeskydech.cz

Nadmořská výška: 400 m n. m.
GPS: 49°27'45,033"N,18°8'56,407"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Rožnov pod Radhoštěm
Adresa: Rožnov pod Radhoštěm, Palackého 147
756 61
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 757 111
Web: http://www.vmp.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
centrum města Rožnov pod Radhoštěm


Oblíbené odkazy

Mikulášský podvečer
Mikulášský podvečer
Akce pro děti
Datum a čas konání
čtvrtek 5.12.2019
od 14.00 do 18.00 hod.
Místo konání
Valašské muzeum v přírodě (NKP)
Valašské muzeum v přírodě (NKP), Valašská dědina
Rožnov pod Radhoštěm / Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Prohlídka areálu s mikulášskou nadílkou, volný vstup pro děti do 15 let

Nabízíme vám prohlídku oživených expozic, v nichž zažijete atmosféru předvánočního období protkaného lidovými zvyky a přípravami na Vánoce.

V dědině potkáme Mikuláše s jeho družinou a bíle oděnou Mikulášovu Matičku zvanou též Mikuláška nebo Mikolajka. Hodné děti budou obdarovány malým dárkem.

O významu a symbolice jednotlivých postav mikulášské družiny se dozvíme hned v první chalupě – ve Fojtství z Lidečka. V jizbě vrčí kolovrátky, u nichž sedí skupinka žen, které spřádají ovčí vlnu nebo len. Přástky, také draní peří, tkaní na tkalcovských stavech a mnohé jiné podomácké řemeslné činnosti, patřily ve valašských chalupách k běžné práci v zimním období, kdy se lidé nevěnovali zemědělskému hospodaření a práci na poli. Avšak po 13. prosinci, svátku Svaté Lucie, se již všechna pracovní činnost zapovídala a pozornost se soustřeďovala především na přípravy Vánoc a narození Ježíše Krista, jak po stránce pracovní, tak především duchovní.

V Matochově usedlosti z Velkých Karlovic - Jezerného to krásně voní kořením - pečou se tady perníčky. Zručné ruce hospodyňky zdobí rozličné tvary pečiva, připomínající vánoční čas.

Budeme pokračovat do chalupy Adamce z Nového Hrozenkova. Tady se vyrábějí papírové vánoční ozdoby. My si můžeme také nějaké vytvořit a ozdobit si s nimi svůj stromeček.

Vůně se line také z usedlosti sedláka z Nového Hrozenkova č. 10, kde se peče mikulášské pečivo z kynutého těsta – „Páni“ a „mrváně“. Páni jsou postavy Mikuláše a čertů, mrváně jsou drobné kousky pečiva, různě zatočených tvarů a sluníčka. Slunce je připomínkou zimního slunovratu, prodlužování dne a lidmi očekávaný příchod jara po dlouhém zimním období. Hospodyňka nám dá jistě kousek pečiva ochutnat a k tomu možná i trochu bylinkového čaje.

Nahlédneme do kovárny, kde kovář na rozpálené výhni vyrábí podkovy a opravuje řemeslné či hospodářské nářadí, které se porouchalo. Musí být přece připraveno do jara, než se zase vyjede pracovat do polí!

Už z dálky slyšíme zpěv koled, který se nese od obecné školy z Miloňova. To zpívají děti s panem učitelem. Můžeme se přidat a nějakou starou valašskou koledu se také naučit.

Od školy se vydáme ke stánisku z Karolinky – Rákošového, kde prožívá rodina poklidný zimní večer a děti netrpělivě čekají, jestli přijde Mikuláš.

„Odbila šestá hodina, chval každý Hospodina …“, ponocný procházející dědinou a ohlašující každou celou hodinu, ukončí Mikulášský podvečer úderem šesté hodiny večerní.
Vstupné:
VSTUPNÉ

zdarma: děti do 15 let • základní:100 Kč • snížené: 80 Kč • rodinné: 200 Kč
 

Akce v místě Valašské muzeum v přírodě (NKP)

Vánoční jarmark (Trhy, jarmarky, prodejní akce)
od 14.12.2019 do 15.12.2019

Může Vás také zajímat - akce dnes v okolí

PAVEL STRNADEL - SETKÁNÍ (Výstavy)
od 15.11.2019 do 12.12.2019, Frenštát pod Radhoštěm (10,4 km)
VIZE SNŮ A SKUTEČNOSTÍ (Výstavy)
od 1.11.2019 do 31.12.2019, Frenštát pod Radhoštěm (10,4 km)

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2019 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.1.8
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace